avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

sunt nascuta pe 5 iunie 1955 am 32 ani vechime si patru copii as dori sa stiu varsta la care ma pot pensiona anticipat si daca ma pot pensiona anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:50, 28 Ianuarie 2010
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iunie 2013, respectiv la implinirea varstei de 58 ani (pentru ca ati nascut si crescut 4 copii);
- pensie anticipata partiala incepand cu iunie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Sfatul meu este sa iesiti anul acesta la pensie. Noua lege a pensiilor s-ar putea sa nu va mai dea aceasta ocazie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata asistenta_b asistenta_b Sunt nascuta in septembrie 1956, ani lucrati 32, am nascut 3 copii...cand am dreptul la pensie partial anticipata sau anticipata? Multumesc (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial niko_a niko_a Sunt nascuta in 1955 mai 25.Lucrez de 31 ani din care 9 ani si 8 luni am gr II. In cazul in care ma pensionez la inplinirea virstei de 55 ani ,deci in 2010 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata anca samu anca samu Sunt nascuta la 16.06.1956, am o vechime totala de 32 ani din care 3 ani si 7 luni somaj.Pot beneficia acum de pensionare anticipata partial,? deoarece anexa ... (vezi toată discuția)