Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetățenie germana pt copil nascut in germania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetățenie germana pt copil nascut in germania

buna ziua,suntem in germania de 3 ani si in 2016 am nascut fetita noastra aici in germania. poate primi cetatenie germana chiar daca noi suntem cetățeni români? Azi am fost la primărie sa -o fac pasaport nemțesc dar mi sa zis ca nu este cetățean german....si ca doar in romania pot face pasaport,stiind ca exista legea in germani cum ca la nastere copilul primeste automat ambele cetățenii. Ce ma sfătuiți sa fac?
Copilul dobandeste cetatenie germana la nastere, in mod automat, daca este nascut din cetateni straini daca macar unul dintre parinti are permis de rezidenta permanenta sau are rezidenta in Germania de cel putin 8 ani pana la nastere.