avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal?

Angajatorul ma poate obliga sa însoțesc un copil pe perioada spitalizarii ( mai multe luni) daca eu conf.fisei postului nu am aceasta atribuite? Ma amenința că ma baga in comisia de disciplina,ce risc?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:38, 21 Mai 2018
Nu. Daca in fisa postului nu este trecut acest lucru nu vad cum ar putea sa va ameninte cu comisia de disciplina.
Atributia respectiva vi s-a trasat printr-o decizie scrisa ?
Da dl Vasile a fost emisă o delegație.
In fișa postului sunt doar atribuțiile unui agent de pază.
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....

Art. 43
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O zi la un alt punct de lucru alina40 alina40 Buna ziua, care este modalitatea legala ca un salariat sa fie mutat sa lucreze o zi la un alt punct de lucru din aceeasi localitate, in locul unui coleg ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in contractul meu individual de munca sunt trecute ... Daniel19880324 Daniel19880324 Buna ziua. In contractul meu individual de munca sunt trecute 8 ore, fisa postului prevede ca delegatiile sunt atributii de servici. De multe ori delegatiile ... (vezi toată discuția)