Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Reducere 50% produse, incaltaminte, la o Intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Reducere 50% produse, incaltaminte, la o Intreprindere Individuala

Am cateva produse care de cateva luni nu se vand. Pot sa le reduc? In lege scrie ca produsele care intr-o perioada de 3 luni nu au fost vandute se pot reduce sub pretul de achizitie. Eu nu doresc sa le reduc sub pretul de achizitie, doar cu 50%. Cum procedez? E corect daca intocmesc proces verbal de modificare pret la aceste produse si apoi scad valoarea redusa din Raportul de gestiune? Multumesc!
george-neagu, moderator
Da, este corect.