Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oferta angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oferta angajare

Buna ziua,
Stie cineva daca exista o noua reglementare in sensul in care la angajare inainte sa se semneze contractul de munca trebuie semnata de amble parti angajat si angajator o oferta de angajare?
Este obligatoriu un astfel de document?

Buna ziua!
Conform legislatiei in vigoare, la angajarea in munca este obligatorie incheiere unui contract de munca .
Cu stima !
alissa_francesca a scris:

Buna ziua,
Stie cineva daca exista o noua reglementare in sensul in care la angajare inainte sa se semneze contractul de munca trebuie semnata de amble parti angajat si angajator o oferta de angajare?
Este obligatoriu un astfel de document?

Inaintea semnarii contractului si a inceperii muncii, se prezinta de catre angajator o informare, care, contine elementele din viitorul contract, adica si nu limitat la:
- locul muncii;
- data de la care urmeaza sa inceapa munca;
-programul;
-functia;
-salariul, etc.
Da, este obligatoriu, conf.art. 17 din Codul Muncii si poate fi numita "oferta" daca contine elementele care se intentioneaza a fi trecute in contractul de munca.
Este vorba de JOB OFFER semnata de angajator prin care ti se ofera jobul respectiv cu remuratia, beneficiile si conditiile de munca aferente. La aceasta oferta candidatul poate semna de primire/luare la cunostinta si trebuie sa raspunda la ea. Dar nu este obligatoriu sa fie semnata de ambele parti!:((
"namiru" spune de informarea continutului ctr de munca, document obligatoriu semnat dpdv al legislatiei muncii. Eu vorbesc de un document necesar dpdv al resurselor umane.
Initiatorul topicului, sa citeasca atent art. 17 din Codul Muncii. ;)