Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Părinții noștri vor să împartă averea pentru ca, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Părinții noștri vor să împartă averea pentru ca, pe viitor, să nu fie discuții între surori. Ce tip de acte ar trebui să facă?

Suntem 3 surori iar parintii nostri vor sa imparta averea ca sa nu fie discutii pe viitor.Avem o casa la tara plus 800metrii pamant,un loc de casa 5000metrii patrati si un apartament care vor sa mi.l lase mie fiind cea mai mica.Ce ar trebui sa faca un testament,partaj succesoral,donatie? Ca sa nu am probleme pe viitor.
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator

ElenaClaudia a scris:

La contractul de donatie a apartamentului trebuie sa fie si surorile mele prezente?sa semneze si ele ceva?

Nu. Cum nici prezenta dvs nu va fi necesară cand părinții le vor dona și lor.
Dar de testament ce ziceti? Ca pana la urma e vointa lor,sa imi lase mie apartamentul.
Si testamentul este o solutie. Dar nu una simpla pentru ca vorbim de doua succesiuni distincte, candva in viitor, cand mostenitoarele ar putea sa constate ca si-ar fi dorit sa primeasca mai mult. Parintii vor deceda probabil la date diferite, lasand doua testamente diferite, pentru ca fiecare trebuie sa ia in calcul ca celalalt i-ar putea supravietui si poate dispune doar de 50% din bunuri.
Am inteles ca va trebuie o solutie simpla, rapida, sigura (vanzarea) si ieftina (donatia) unde parintii sa se asigure ca se implineste exact vointa lor.

ElenaClaudia a scris:

Dar de testament ce ziceti? Ca pana la urma e vointa lor,sa imi lase mie apartamentul.

Testamentul nu este act de proprietate, astfel încât va trebui să dezbateti succesiunea după părinți, dezbatere la care vor trebui sa fie prezente și surorile, va trebui calculată cotitatea disponibilă, valoarea masei succesorale, daca li s-a încălcat surorilor rezerva succesorala etc etc.
Eu una chiar nu va recomand testament.
Testamentele se pretează persoanelor singure, fără copii.
Multumesc frumos tuturor!