Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... rezultate analize
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

rezultate analize

Buna ziua,
Un angajat a venit la serviciu sub influenta bauturilor alcoolice( mirosea puternic a alcool) a refuzat alcooltestul, a agresat verbal alti angajati, chiar si cu amenintari, comportament violent, a venit politia si l-a internat la psihiatrie. Cum pot , ca angajator, sa intru in posesia rezultatelor analizelor biologice pentru a sti alcoolemia si cum pot sa-i cer reevaluare medicala periodica, fiind institutie bugetara?
Nu cred ca veti obtine asa ceva .... insa puteti solicita Politiei sa va comunice care a fost rezultatul la etilotest.
Pentru reevaluare/ examinare medicala periodica stabiliti un program impreuna cu medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale. Motivul este internarea la psihiatrie si dosarul medical al salariatului aflat la medicul specialist de medicina muncii trebuie completat cu mentiuni din fisa medicala cu care iese din spitalul de psihiatrie.
Pentru comportament violent si prezentarea la serviciu in stare de ebrietate ii puteti aplica ROI ai institutiei punandu-l in discutia comisiei de disciplina.
Multumesc