Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare regie autonoma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare regie autonoma

Buna ziua! Cum se fac angajarile in cadrul unei Regii Autonome - prin numire sau concurs? As dori , de asemenea, sa stiu baza legala care reglementeaza acest aspect. Precizez ca regia autonoma a fost infiintata in baza Legii 15/1990 privind reorganizarea unitatilor economice de stat ca regii autonome si societati comerciale si a hotararii consilului local. Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc!
simona_j, utilizator
Nu au cum sa se faca prin numire angajarile , intrucat persoanele incadrate la o R.A. nu au calitatea de functionari publici.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns! Reformulez intrebarea: Pentru angajare intr-o regie automa se considera suficient interviul sau este necesar concursul?
simona_j, utilizator
Cu toate ca nu este precizat in legislatie, din practica intalnita la R.A., angajarea se face prin concurs.
Va multumesc frumos pentru raspuns!