Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare constructie gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare constructie gard

Buna ziua! Am cumparat recent un teren intravila, intabulat cadastrat/trasat in etera, lipsit de sarcini, etc. Limitele sunt in regula conform CF. Terenul e dreptunghiular, pe o latura gradul este constituit din un aliniament de tufe, arini si boscheti, pe care exista o plasa de sarma impletita, de aprox 1/2m inaltime si din loc in loc ceva urme de sarma ghimpata , cu mentiunea ca aceasta se regaseste in partea dinspre mine. Vecina (de aprox 100 de ani si cam la fel cu sarma ghimpata) de pe latura aceea nu ma lasa sa tai boschetii si sa construiesc gardul, in conditiile in care, intre mine si ea apare in Eterra o suprafata de 2m extratabulara pe tot aliniamentul de la reperele mele cadastrale. Se poate executa constructia gardului daca exista certificat de urbanism/autorizatie de constructie, fara a avea nevoie de acordul ei?
CristiTudor, utilizator
Verificati servitutea. Daca ea exista, s-a constituit prin uz indelungat cu acceptul fostilor proprietari ai terenului dvs, nu o puteti ignora, e un drept real care poate fi aparat in instanta. S-a constituit conform vechiului Cod Civil si s-ar putea stinge in modalitatile prevazute acolo.
Daca nu exista (fostii proprietari nu si-au dat acordul nici macar implicit / s-au opus in mod constant) atunci s-ar putea vorbi de tulburare de posesie
Hm, probleme nasoale.

Fostii proprietari/locatari sunt decedati de aprox 3 ani, mostenitorii de la care am cumparat sunt pleacati din tara, au venit doar pentru vanzarea terenului din Spania.
Alte inscrisuri in CF nu sunt, iar vecinii sunt toti din sat, cam de aceeasi varsta.
Multumesc oricum pentru timpul acordat si sugestii!
CristiTudor, utilizator