avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisie de disciplina?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisie de disciplina?

Pot fi convocat la comisia de disciplina fara sa mi se puna la dispozitie reclamatia ca sa o pot citi? Care sunt pasii de urmat? Ce acte trebuie sa mi se imnaneze?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2018
ContSters436554, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters436554 , utilizator 12:11, 19 Aprilie 2018
Va trebui sa vi se aducă la cunoștința invinuirea
Mi-a fost trimisa o adresa ,dar pot solicita inainte si plangerea asa cum a fost scrisa?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana/comisia imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

De asemenea,reguli referitoare la procedura disciplinara - citare, administrare de probe, comunicare acte etc. - ar trebui sa fie reglementate in Reg.Intern.

Obiectul scrisorii de convocare îl constituie aducerea la cunoştinţa a salariatului a faptei care i se impută şi care face obiectul cercetării prealabile disciplinare.
Buna ziua. Nu, nu exista nimic din toate acestea.; motivul real este acela ca am "deranjat"
Exista un pretext, un subaltern dornic sa se faca util sefilor si posibile " probe" sonore sau video,poate"aranjate"
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
ContSters436554, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convocare disciplinara MNV90 MNV90 Buna ziua, Va rog foarte mult sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: Lucrez la o firma ce are punctul de lucru la Constanta, sediul social la Bucuresti si ... (vezi toată discuția)
Comisia de disciplina corneloradea corneloradea In cazul prezentei la o comisie de disciplina, se accepta un avocat care sa fie prezent? (vezi toată discuția)
Incetare contract - angajat mutat Alice_Georgiana Alice_Georgiana Buna ziua, Am urmatoarea situatie: un angajat lipseste nemotivat din 03.01.2011, in data de 29.03.2011 ii trimit convocare prin posta, iar in data de ... (vezi toată discuția)