Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisie de disciplina?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisie de disciplina?

Pot fi convocat la comisia de disciplina fara sa mi se puna la dispozitie reclamatia ca sa o pot citi? Care sunt pasii de urmat? Ce acte trebuie sa mi se imnaneze?
ContSters436554, utilizator
Va trebui sa vi se aducă la cunoștința invinuirea
Mi-a fost trimisa o adresa ,dar pot solicita inainte si plangerea asa cum a fost scrisa?
In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana/comisia imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

De asemenea,reguli referitoare la procedura disciplinara - citare, administrare de probe, comunicare acte etc. - ar trebui sa fie reglementate in Reg.Intern.

Obiectul scrisorii de convocare îl constituie aducerea la cunoştinţa a salariatului a faptei care i se impută şi care face obiectul cercetării prealabile disciplinare.
Buna ziua. Nu, nu exista nimic din toate acestea.; motivul real este acela ca am "deranjat"
Exista un pretext, un subaltern dornic sa se faca util sefilor si posibile " probe" sonore sau video,poate"aranjate"
ContSters436554, utilizator