Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura si chitanta profesii liberale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura si chitanta profesii liberale

Va rog sa-mi raspundeti.Factuile si chitantele trebuei sa aiba aceeasi serie si numar sau nu conteaza, avand in vedere ca factura este cand dai spre plata iar chitanta atest ca ti-a fost platit, iar, de cele mai multe ori datele nu coincid.Daca se poate si temeiul legal.
Nu, nu trebuie sa coincida numarul facturii cu al chitantei corespunzatoare. Pe langa faptele ce le-ai evidentiat tu, in plus factura poate fi platita si in 2 sau mai multe transe, deci 2 sau mai multe chitante eliberate pentru fiecare suma platita(valabil pentru sume < 5000 RON). Asadar, asta presupune atat serii si numere diferite de cele ale facturii emise cat si serii si numere diferite pentru fiecare chitanta in parte.
Pentru sume >5000 RON poate fi eliberata numai o chitanta, iar daca aceasta nu este pe suma completa, diferenta trebuie platita prin banca.
Alexandru Marcu, Avocat
Marcu Alexandru a scris:

Nu, nu trebuie sa coincida numarul facturii cu al chitantei corespunzatoare. Pe langa faptele ce le-ai evidentiat tu, in plus factura poate fi platita si in 2 sau mai multe transe, deci 2 sau mai multe chitante eliberate pentru fiecare suma platita(valabil pentru sume < 5000 RON). Asadar, asta presupune atat serii si numere diferite de cele ale facturii emise cat si serii si numere diferite pentru fiecare chitanta in parte.
Pentru sume >5000 RON poate fi eliberata numai o chitanta, iar daca aceasta nu este pe suma completa, diferenta trebuie platita prin banca.

Daca cazul prezentat se refera la profesii libere, cum rezulta din titlu, nu se aplica limitarile de plati in numerar de pina la 5000 lei.
OG 15/96:
"11. Persoanele fizice, persoanele fizice autorizate sau persoanele care exercită profesii libere, producătorii agricoli, persoane fizice, nu intră sub incidenţa prevederilor ordonanţei. "
Mara 30 a scris:

Va rog sa-mi raspundeti.Factuile si chitantele trebuei sa aiba aceeasi serie si numar sau nu conteaza, avand in vedere ca factura este cand dai spre plata iar chitanta atest ca ti-a fost platit, iar, de cele mai multe ori datele nu coincid.Daca se poate si temeiul legal.

Baza legala: anexa 4 la Ordin 2226/27.12.2006

" Norme privind regimul intern de numerotare a facturii
1. Persoanele care răspund de organizarea şi conducerea contabilităţii vor desemna, prin decizie internă scrisă, o persoană sau mai multe, după caz, care să aibă atribuţii privind alocarea şi gestionarea numerelor aferente facturilor emise de societate.
2. Factura va avea un număr de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, număr ce trebuie să fie secvenţial, stabilit de societate, astfel încât să se asigure necesarul în funcţie de numărul de facturi emis.
Anual, se stabileşte numărul de la care se va emite prima factură.
În alocarea numerelor se va ţine cont de structura organizatorică, respectiv gestiuni, puncte de lucru, sucursale etc.
3. Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, vor emite proceduri proprii de stabilire şi/sau alocare de numere prin care se va menţiona, pentru fiecare exerciţiu financiar, care este numărul de la care se emite prima factură. "

Exemplu:
La inceput de an (sau in cursul anului odata cu inceperea activitatii) stabiliti serie factura FM si numarul de inceput 001, la fel si la chitante: serie chitante CM si numarul de inceput 001. Este doar un exemplu; seriile formularelor trebuie sa fie unice, iar numerele de inceput de an pot sa inceapa cu nr dorit de dvs.
Succes!

Multumesc mult pentru raspunsuri
Nu scrie nicaieri ca la inceputul anului trebuie o serie noua de factura, scrie doar ca "
Anual, se stabileşte numărul de la care se va emite prima factură."