Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie coloana apa rece si calda bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie coloana apa rece si calda bloc

Buna seara,La bl.M7 de pe Splaiul Unirii 35 presedintele refuza sa inlocuiasca tevile comune de apa rece si calda deoarece tolereaza datorii de peste 30000 din partea unor locatari si practic fondul de rulment este deturnat. Cum poate fi obligat sa faca reparatiile deoarece deja o teava a cedat si am fost inundata .multumesc
scandurica, utilizator
Sa clarificam un aspect esential
Nu are legatura fondul de rulment cu reparatii la partea comuna de imobil de locuit in comun
fondul de rulment treprezinta fondul tampon din care se achita lunar furnizorii/prestatorii de servicii pana cand se recupereaza coteleindividuale d eintretinere de la laocatri
Reparatiile la partea comuna de imobil se executa numai din fondul de reparatii sau alte fobduri speciale
Sesizati oficial presedintele cu obligatia desfasurarii actelor si actiunilor necesare asigurarii bunei functionari a partii comune de instalatii si constructii din condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata cheltuielilor aferente solutionarii in instanta