avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie coloana apa rece si calda bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie coloana apa rece si calda bloc

Buna seara,La bl.M7 de pe Splaiul Unirii 35 presedintele refuza sa inlocuiasca tevile comune de apa rece si calda deoarece tolereaza datorii de peste 30000 din partea unor locatari si practic fondul de rulment este deturnat. Cum poate fi obligat sa faca reparatiile deoarece deja o teava a cedat si am fost inundata .multumesc
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
scandurica, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:26, 19 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa clarificam un aspect esential
Nu are legatura fondul de rulment cu reparatii la partea comuna de imobil de locuit in comun
fondul de rulment treprezinta fondul tampon din care se achita lunar furnizorii/prestatorii de servicii pana cand se recupereaza coteleindividuale d eintretinere de la laocatri
Reparatiile la partea comuna de imobil se executa numai din fondul de reparatii sau alte fobduri speciale
Sesizati oficial presedintele cu obligatia desfasurarii actelor si actiunilor necesare asigurarii bunei functionari a partii comune de instalatii si constructii din condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O teava buclucasa razvan1986 razvan1986 Ne-am mutat de curand in bloc si ca toata lumea am facu reparatii in apartament. Din greseala unul din meseriasi a dat o gaura in peretele din camara si a ... (vezi toată discuția)
Garaj si teava care curge lumicluj lumicluj Buna seara. Va urmaresc de mult, acum am si eu o problema si va cer ajutorul. Sunt proprietara unui garaj proprietate personala aflat la subsolul unui bloc cu ... (vezi toată discuția)
Teava de incalzire sparta comuna (diametru de 100, din metal) deceeu deceeu Buna ziua, de cateva zile ma lupt cu presedintele/asociatia. Stau la demisol si pe tavan imi traverseaza coloana care incalzeste blocul de la centrala de ... (vezi toată discuția)