Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Completare Declaratia 100
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Completare Declaratia 100

Ma poate lamuri si pe mine cineva in cunostinta de cauza, cum completez, ce anume scriu in D100, in conditiile in care am raportare trimestriala, un angajat cu CIM de 8 ore(eu), dar firma nu a incasat nimic din ianuarie de cand am infiintat-o si pana acum. Toate activitatile, inclusiv plata contributiilor la salariu (D112) s-au desfasurat cu banii mei personali, deci imprumutati firmei. Anticipez ca primele plati imi vor fi facute dupa 14 mai. Ce trebuie sa completez in D100 in situatia mea?
Multumesc pt lamuriri!
Declaratia 100 pentru plata impozitului pe venitul microintrepinderii o veti depune si cu zero daca in perioada de raportare nu ati avut venituri. La societatile comerciale se i-au in calcul veniturile inregistrate nu cele incasate efectiv in perioada de raportare.
george-neagu, moderator
Va multumesc pt ajutor si promptitudinea raspunsului! Imi mai puteti spune daca D100 e obligatoriu sa o depun online, sau ma pot duce la ANAF si o completez acolo pe hartie?
co.mihai: se poate si fara semnatura electronica, eu am sunat la ANAF si mi s-a spus sa vin la ei la ghiseu pt completare.