Forum Discuţii juridice Executare silită În caz că se admite în parte contestația la ...
Discuție deschisă în Executare silită

În caz că se admite în parte contestația la executare, ce se întâmplă cu cauțiunea imensă pe care am plătit-o?

Pentru suspendarea executarii silite am platit o suma imensa, zece mii de euro.
Daca contestatia la executare se admite in parte, ce se intampla cu cautiunea depusa de mine? Ea a fost calculata la suma comunicata de debitor ca datorie. Datoria neffind asa mare cum a fost comunicata, atunci logic nici cautiunea nu ar trebui sa fie atat de mare. Din punct de vedere procedural si practica la instante care este in acest caz?
Problema mea este ca vreau cu orice pret acei bani inapoi. Destul ca vor lua casa.
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Daca instanta admite in parte contestatia la executare trebuie vazut la ce se refera acea in parte, situatie in care prin considerente si dispozitiv se va stabili ce s-a admis, ce s-a respins, ce se cuvine contestatorului si intimatului, la ce este obligat contestatorul si intimatului si daca se va dispune ceva cu privire la restituirea cautiunii, insa dat fiind ca acea cautiune a servit la suspendarea executarii silite, parerea mea (si fara sa cunosc ce este in dosarul dvs) este ca, in continuare, va servi la acoperirea creantelor prevazute in titlul executoriu, asa incat nu va faceti sperante prea mari in sensul dorit de dvs.
Dar in practica cum este?