avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inscriere autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inscriere autoturism

Buna ziua,
Am cumparat o masina in anul 2016 de la un proprietar din Brasov ( noi suntem din Braila) .
La momentul respectiv am primit un certificat fiscal pentru a o inscrie. Nu am inscris-o pana acum. Unde trebuie sa ne adresam pentru a obtine un nou certificat fiscal la bBrasov sau la Braila? Daca la Brasov se poate plati impozitul on line si se poate obtine certificat fiscal on line?
Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:22, 24 Aprilie 2018
Nu mai puteti obtine alt certificat fiscal
Vanzatorul nu are cum sa va mai prezinte certificat fiscal pentru ca in urma tranzactionarii dreptului de proprietate asupra vehiculului,acesta cu scopul stoparii impunerii financiare aferent vehicul instrainat a solicitat radierea auto de pe rolul sau fiscal
Termenul legal pentru finalizare inmatriculare vehicul este de 30 de zile de la data achizitiei
Certificatul fiscal are valabilitate 30 de zile
La Brasov nu puteti obtne certificat fiscal deoarece dv nu ati notat pe rolul dv fiscal bunul mobil
Va aflati intr-o situatie delicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate certificat fiscal Seby260 Seby260 Bună ziua am cumpărat de curând o masina de la cineva cu actele în regula mai puțin certificatul fiscal care este vechi.Cum trebuie sa procedez sa ... (vezi toată discuția)
Masina revanduta fara fiscal Andra24 Andra24 Buna , Tatal meu a vandut o masina in 2008 iar cumparatorul nu a declarat masina la fisc , apoi a vandut-o la o alta persoana in 2013 iar recent masina a ... (vezi toată discuția)
Radiere vehicul Roby1967 Roby1967 Am vandut o masina in urma cu 4 ani ! S-a intocmit act de vanzare, am eliberat fisa fiscala...In aceasta perioada ma sina a fost revanduta de mai multe ori , ... (vezi toată discuția)