Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achiziție imobil dobândit prin donație.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achiziție imobil dobândit prin donație.

Buna ziua,
As dori sa achiziționez printr-un credit bancar un imobil care este dobândit de actualul proprietar prin donație de la mamă. Menționez ca proprietarul mai are o sora. Care sunt riscurile ulterioare? Exista posibilitatea ca sora proprietarului sa ceara parte din donație după decesul mamei? Mulțumesc!
Art. 1095 Cod civil
Termenul de prescripţie
(1) Dreptul la acţiunea în reducţiune a liberalităţilor excesive se prescrie în termen de 3 ani de la data deschiderii moştenirii sau, după caz, de la data la care moştenitorii rezervatari au pierdut posesia bunurilor care formează obiectul liberalităţilor.

(2) În cazul liberalităţilor excesive a căror existenţă nu a fost cunoscută de moştenitorii rezervatari, termenul de prescripţie începe să curgă de la data când au cunoscut existenţa acestora şi caracterul lor excesiv.

Presupun ca cealalta fiica stie de existenta contractului de donatie.