Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare

Buna seara o problema am si eu .În urma cu trei luni am fost înjunghiat lângă inima de un vecin si acum este arestat pentru tentativă la omor,si urmeaza să-l pedepsească. Familia ma amenința prin alte persoane ca ma omoare cand vine din pușcărie, nu mai pot simpt ca cedez psihic de la atâtea vorbe ce aud . Cum pot sai liniștesc sa nu ma mai amenințe. Problema e ca vecini care îmi spun nu vor sa puna martori ca le e frică de ei .ce pot face .Va rog ajutatima cu un sfat ce trebui să fac,am familie am copil si imi e frică pentru ei Cu stima .
Mergeti la politie.
spuneti organelor de urmarire penala care instrumenteaza deja dosarul de tentativa, ei vor stii cum sa conexeze si aceaste fapte de amenintare
Da, o plângere penală pentru amenințare ar fi necesară.
Nu inteleg de ce va amenința familia cu ce va fi cand va iesi el.