Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intentie de inmatriculare auto urmata de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intentie de inmatriculare auto urmata de deces

Sotul meu detinea in autoturism inmatriculat pe firma din Bulgaria. A luat nr rosii pt a o inmatricula insa pana sa ajunga cu masina la programari a decedat. Ce potface eu ca sotie in aceasta situatie, masina ramanand inscrisa pe Bg , nu ii pot face succesiunea nefiind inregistrata la taxe pe Romania?!
Faptul ca masina este inmatriculata in alt stat nu va impiedica sa dezbateti succesiunea in Romania. Totusi, de regula, masinile inmatriculate in Bulgaria sunt inmatriculate pe numele unei societati din Bulgaria, aceasta avand calitatea de proprietar. In acest caz, sotul ar fi avut doar calitatea de utilizator - notiune care nu este neaparat recunoscuta in Romania dpdv legal. Pentru a dezbate succesiunea dupa sot trebuie sa faceti dovada dreptului de proprietate a acestuia asupra bunurilor pe care doriti sa le mosteniti - inclusiv pentru auto inmatriculate in alt stat.
Asta ar fi logic,insa notarul imi cere certificat fiscal pe acel bun nu doar un contract de vazare-cumparare intre firma bulgara si sot.
Daca aveti un contract, e in regula. Cata vreme autoturismul nu era inmatriculat in Romania si nu se platea impozit pentru autoturism in ROmania, nu puteti obtine un certificat fiscal in care sa apara acest autoturism, prin urmare nu este tocmai normal ca notarul sa vi-l ceara. Consultati si un alt birou notarial.
Multumesc! Dar cum fac eu sa detin acea masina? Se poate face un alt contract intre firma bulgara si mine ca apoi sa o pot inscrie eu?
Asta ar fi varianta cea mai scurta, daca este posibil. Luati legatura cu firma din Bulgaria.
Pe de alta parte, daca aveti un contract in care firma vinde sotului este posibil ca in Bulgaria autoturismul sa fi fost radiat de pe numele firmei. Probabil ca in contul unei noi taxe va pot ajuta.