Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere la limita de varsta din invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere la limita de varsta din invaliditate

Buna ziua ,sunt Elena nascuta la 18.02.1959 si am iesit in pensie limita de varsta 01.03.2009.Am lucrat in gr 1 (lg 3/1997)-18 ani 10 luni si 29 zile , conditii normale -4 ani 9 luni 18 zile si stagiu asimilat ( pensie invaliditate gr 2 )- 3 ani 7 luni 4 zile.Stagiul complet de cotizare 27 ani , stagiu aferent gr 1 si 2 - 9 ani , stagiul total de cotizare realizat - 36 ani 3 luni si 21 zile. Doresc sa stiu daca beneficiez de OUG 100/2008 si cand , deoarece in buletinul de calcul primit nu se specifica nimic. MULTUMESC
Doamna, cand am spus ca vi s-a calculat automat, m-am referit la faptul ca nu vi s-a mai emis, separat, o decizie conform OUG nr. 100/2008, asa cum s-a procedat in cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis pana in 01.04.2001 (si nu numai, dar discutia e lunga si nu este relevanta pentru cazul dvs.).

In cazul dvs., trecerea la limita de varsta a fost "privita" ca o inscriere noua. Punctajul suplimentar vi s-a adaugat in 2009, cand vi s-a emis decizia de trecere la limita de varsta.

In privinta numarului de puncte care variaza, nu gasiti un raspuns pe un forum, trebuie vazute deciziile si buletinele de calcul. In teorie, totul variaza din cauza stagiului potential, care se calculeaza, dupa caz, in functie de stagiul complet, de stagiul realizat si de stagiul necesar. In practica, repet, un raspuns concret si corect nu poate fi dat decat cu actele in fata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc si ma scuzati ca am fost asa insistenta . Cu stima ECengher