avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere la limita de varsta din invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere la limita de varsta din invaliditate

Buna ziua ,sunt Elena nascuta la 18.02.1959 si am iesit in pensie limita de varsta 01.03.2009.Am lucrat in gr 1 (lg 3/1997)-18 ani 10 luni si 29 zile , conditii normale -4 ani 9 luni 18 zile si stagiu asimilat ( pensie invaliditate gr 2 )- 3 ani 7 luni 4 zile.Stagiul complet de cotizare 27 ani , stagiu aferent gr 1 si 2 - 9 ani , stagiul total de cotizare realizat - 36 ani 3 luni si 21 zile. Doresc sa stiu daca beneficiez de OUG 100/2008 si cand , deoarece in buletinul de calcul primit nu se specifica nimic. MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: nuti_cg , utilizator 18:08, 29 Octombrie 2009
Doamna, cand am spus ca vi s-a calculat automat, m-am referit la faptul ca nu vi s-a mai emis, separat, o decizie conform OUG nr. 100/2008, asa cum s-a procedat in cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis pana in 01.04.2001 (si nu numai, dar discutia e lunga si nu este relevanta pentru cazul dvs.).

In cazul dvs., trecerea la limita de varsta a fost "privita" ca o inscriere noua. Punctajul suplimentar vi s-a adaugat in 2009, cand vi s-a emis decizia de trecere la limita de varsta.

In privinta numarului de puncte care variaza, nu gasiti un raspuns pe un forum, trebuie vazute deciziile si buletinele de calcul. In teorie, totul variaza din cauza stagiului potential, care se calculeaza, dupa caz, in functie de stagiul complet, de stagiul realizat si de stagiul necesar. In practica, repet, un raspuns concret si corect nu poate fi dat decat cu actele in fata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc si ma scuzati ca am fost asa insistenta . Cu stima ECengher

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare punctaj pensie Matei Eugen Marius Matei Eugen Marius Bunicul meu s-a pensionat in 01.08.1988(sub incidenta legii 3 din \'77). A lucrat in grupa 1 de munca 20 de ani si 3 luni. Actuala decizie de pensionare ii ... (vezi toată discuția)
Oug 100/2008 sau oug 209/2008 aecobob aecobob Buna ziua Am lucrat 25 de ani in GR. I pana la 01.04.2001 si in continuare in GR. Speciala pana la 01.03.2008 cand am iesit la pensie la 51 de ani. 1-Conform ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate.... Moroianu Nita Moroianu Nita va rog sa ma ajutati cu un raspuns deoarece la casa judeteana de pensii ialomita nu ma ajuta nimeni cu un raspuns.in octombrie 2007 am iesit la pensie de ... (vezi toată discuția)