Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune ne realizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune ne realizata

Buna ziua,
Bunica mea a murit acum 23 de ani, in urma ei au ramas 2 copii.Tatal meu si un frate. Dupa bunica mea nu s-a efectuat succesiunea. . Ambii frati locuiesc la aceeasi adresa, in case separate. Fratele tatalui meu foloseste 3/4, iar tatal meu 1/4. Unchiul meu nu doreste realizare succesiunii. Ce se poate face in cazul acesta?
Interesant e cum s-au stabilit cotele alea si cum stiu asupra carei parti din imobil se rasfrange folosinte? Fizic vorbind.
Daca mostenitorii nu sunt de acord, contactati un avocat si dezbateti succesiunea pe cale judecatoreasca.
Dezbaterea succesorala nu este realizata.

In urma acesteia se stabilesc urmatoarele aspecte:cotele -parti din dreptul de proprietate, bunurile din masa succesorala, precum si succesorii.

In ipoteza in care nu ajungeti la un acord , in privind dezbaterii succesorale si a unui eventual partaj, va puteti adresa instantei de judecata, judecatoriei in a carei raza teritoriala s-a situat ultimul domiciliu al defunctului.

Taxa judiciara datorata este de 5 %, in functie de valoarea bunurilor de impartit, conform grilei notariale orientative.

In probatiune pot fi administrate inscrisuri, proba testimoniala, interogatorii si expertiza tehnica imobiliara.

Succes.
Multumesc, pentru raspuns!