Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deplasare in tara pe durata concediului medical.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deplasare in tara pe durata concediului medical.

BUNA ZIUA LUCREZ IN FRANTA SÍ AM AVUT UN ACCIDENT DE MUNCA AM TREI LUNI DE CONCEDIU MEDICAL

Pot sa merg in Tara si ce trebuie sa fac
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu precizati daca lucrati in Franta ca angajat cu contract individual de munca incheiat direct cu o firma franceza sau prin intermediul unei firme romanesti de plasare forta de munca.
Evenimentul trebuie cercetat de catre institutia franceza care se ocupa cu securitatea si sanatatea in munca pentru a putea beneficia, dupa caz, de drepturile conferite de legislatia franceza sau de legislatia romaneasca in domeniul asigurarii obligatorii pentru AM si BP.
Veti avea nevoie de toate documentele medicale emise pentru cazul dvs.
Puteti veni in tara, intrucat nu aveti interdictie de a parasi Franta.

Insa mare atentie : Potrivit legislatiei franceze, "având în vedere că angajatorul contribuie la compensarea salariatului, acesta poate mandata un medic care să meargă la domiciliul angajatului pentru a efectua o contravizită. Angajatorul poate înceta să plătească beneficiile suplimentare dacă se constată că angajatul este apt să se întoarcă la muncă sau în caz că această contravizită nu poate fi efectuată de către angajat. Însă angajatul poate contesta opinia medicului care a efectuat controlul și poate solicita o nouă examinare."
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Puteti veni in tara, intrucat nu aveti interdictie de a parasi Franta.

Insa mare atentie : Potrivit legislatiei franceze, "având în vedere că angajatorul contribuie la compensarea salariatului, acesta poate mandata un medic care să meargă la domiciliul angajatului pentru a efectua o contravizită. Angajatorul poate înceta să plătească beneficiile suplimentare dacă se constată că angajatul este apt să se întoarcă la muncă sau în caz că această contravizită nu poate fi efectuată de către angajat. Însă angajatul poate contesta opinia medicului care a efectuat controlul și poate solicita o nouă examinare."

Va multumesc frumos