avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deplasare in tara pe durata concediului medical.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deplasare in tara pe durata concediului medical.

BUNA ZIUA LUCREZ IN FRANTA SÍ AM AVUT UN ACCIDENT DE MUNCA AM TREI LUNI DE CONCEDIU MEDICAL

Pot sa merg in Tara si ce trebuie sa fac
Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu precizati daca lucrati in Franta ca angajat cu contract individual de munca incheiat direct cu o firma franceza sau prin intermediul unei firme romanesti de plasare forta de munca.
Evenimentul trebuie cercetat de catre institutia franceza care se ocupa cu securitatea si sanatatea in munca pentru a putea beneficia, dupa caz, de drepturile conferite de legislatia franceza sau de legislatia romaneasca in domeniul asigurarii obligatorii pentru AM si BP.
Veti avea nevoie de toate documentele medicale emise pentru cazul dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti veni in tara, intrucat nu aveti interdictie de a parasi Franta.

Insa mare atentie : Potrivit legislatiei franceze, "având în vedere că angajatorul contribuie la compensarea salariatului, acesta poate mandata un medic care să meargă la domiciliul angajatului pentru a efectua o contravizită. Angajatorul poate înceta să plătească beneficiile suplimentare dacă se constată că angajatul este apt să se întoarcă la muncă sau în caz că această contravizită nu poate fi efectuată de către angajat. Însă angajatul poate contesta opinia medicului care a efectuat controlul și poate solicita o nouă examinare."
Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Puteti veni in tara, intrucat nu aveti interdictie de a parasi Franta.

Insa mare atentie : Potrivit legislatiei franceze, "având în vedere că angajatorul contribuie la compensarea salariatului, acesta poate mandata un medic care să meargă la domiciliul angajatului pentru a efectua o contravizită. Angajatorul poate înceta să plătească beneficiile suplimentare dacă se constată că angajatul este apt să se întoarcă la muncă sau în caz că această contravizită nu poate fi efectuată de către angajat. Însă angajatul poate contesta opinia medicului care a efectuat controlul și poate solicita o nouă examinare."

Va multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua lucrez de 6 ani on franta si am probleme cu spatele ... SILADI Ovidiu Marius SILADI Ovidiu Marius Buna ziua lucrez de 6 Ani on Franta si am probleme cu spatele și nu mai pot ridica și am fost la vizitele medicale a muncii și ma oprit din munca și a ... (vezi toată discuția)
Accident muncă franţa OanaDumu OanaDumu Bună seara. Unchiul meu lucrează cu contract ca şofer de tir în Franţa. Contractul durează 3-4 luni, 1 lună concediu si iar alt contract. În timpul ... (vezi toată discuția)
Accident in timpul programului Antonia20 Antonia20 Sotul meu este sofer de tir la o firma din resita din data de 3.11.2017.in franta in timp ce era la incarcare s-a urcat sa desfaca prelata tir-ului si s-a ... (vezi toată discuția)