Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj judiciar

Buna seara! Cum trebuie sa procedez pentru a intra ca parte (mostenitor) intr-un proces de partaj judiciar initiat de catre o parte dintre mostenitori, in vederea revendicarii unei suprafete de teren intrat in posesia statului?
Un scurt istoric: Pana in anul 2016 s-a ocupat de acest proces un var al tatalui meu (terenul revendicat fiind al bunicilor lor), insa acesta a decedat, iar procesul a fost intrerupt (perimare).
Azi am aflat, ca in 2017 o parte dintre mostenitori au formulat o noua cerere de partaj judiciar, fara sa comunice sau sa indice toti mostenitorii legali, iar urmatorul termen este stabilit in luna iunie 2018.
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
Cu siguranta voi apela la un avocat, insa am vrut si de aici o parere avizata. Va multumesc inca o data! Noapte buna!
Cu placere.
Succes.
Noapte buna.