Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Tulburarea liniștii pubilce
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Tulburarea liniștii pubilce

Bună seara!
Locuiesc în Voluntari,Ilfov. Și din păcate am o problemă cu vecinii gălăgioși. Uitați care este situația. De cum se face cald afară,ies vecini afară,pe stradă,se strâng în jur de vreo 10-20 la număr și ascultă muzică(manele) cu bass puternic,vorbesc foarte tare. Ies exact ca ciupercile după ploaie,cum se spune. În fiecare an. Și în fiecare an se întâmplă după ora 10 seara. Am două mențiuni de făcut. Prima,acești vecini nu sunt genul acela cu care te poti înțelege,dacă te duci să discuți civilizat cu ei (sunt rromi). A doua mențiune,nu am sunat niciodată la poliție. Până acum. Dar încep să mă întreb dacă ar trebui să o fac,pentru că aparent nimeni de pe stradă nu are curajul să o facă. Întrebarea mea este : ce ar trebui să fac? Să sun la poliție?
Atat timp cat amiabil nu puteti solutiona,se impune implicarea politiei teritoriale
La momentul in care respectivii incep "spectacolul" sesizati oficial politia teritoriala,care poate aplica sanctiuni pecuniare in temeiul disp L nr 61/1991