avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident rutier-spitalizarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident rutier-spitalizarea

buna seara am fost implicata intrun accident rutier cu victima victima a stat spitalizata timp de zile.eu inca mai sunt eleva si am inteles ca este posibil sa nu mai fie nevoie sa platesc spitalizarea victimei din acest motiv.este adevarata aceasta varianta?
Cel mai recent răspuns: Diana Persa , Avocat 13:55, 30 Octombrie 2009
Fiind vatamare corporala din culpa, sub 10 zile de ingrijiri medicale nu raspundeti penal pentru vatamare.
Asiguratorul RCA va despagubi victima. Luati legatura cu societatea care a emis polita dvs. de asigurare RCA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident, cat pot platii daune morale? Ionut_92 Ionut_92 Buna Ziua, In urma cu o luna jumatate am avut un accident nefericit in care eu am fost vinovat, neacordare prioritate deoarece persoana vatamata nu a purtat ... (vezi toată discuția)
Victima unui accident rutier, obligata sa plateasca spitalizarea desi este asigurata geolivbv geolivbv Buna ziua, Am si eu o nelamurire. Anul trecut, in luna august, am avut un accident auto. Pe scurt: un sofer baut a taiat o curba si a intrat in masina ... (vezi toată discuția)
Rca attilatoth attilatoth cine stie sa-mi spune ca cu rca-ul me poate plati spitalizare pe tru victima (vezi toată discuția)