Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere debitor dar si finante
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere debitor dar si finante

SC are intentia sa ceara deschiderea procedurii falimentului (plateste taxa de timbru ) dar intre timp i s-a comunicat cererea, din partea finantelor ,de deschidere a procedurii...de contestat nu contesta insolventa dar vrea sa ceara numirea unui lichidator si sa depuna actele contabile
Sa depun cererea mea totusi (cu toate actele , avand taxa de timbru platita) asteptand conexarea dos. sau sa fac intampinare si sa arat ca aveam intentia de a cere si eu ca debitor insolventa?
g77 a scris:
SC are intentia sa ceara deschiderea procedurii falimentului (plateste taxa de timbru ) dar intre timp i s-a comunicat cererea, din partea finantelor ,de deschidere a procedurii...de contestat nu contesta insolventa dar vrea sa ceara numirea unui lichidator si sa depuna actele contabile
Sa depun cererea mea totusi (cu toate actele , avand taxa de timbru platita) asteptand conexarea dos. sau sa fac intampinare si sa arat ca aveam intentia de a cere si eu ca debitor insolventa?

Buna ziua,
Nu doresc sa va raspund direct la intrebari, deoarece decizia trebuie sa va apartina.
Va sugerez totusi unele intrebari la care sa va raspundeti singur, inainte de a lua o decizie:
- daca ati avut in vedere solicitarea deschiderii procedurii, inseamna ca exista o stare de insolventa a SC ?
- care sunt motivele starii de insolventa ? va erau ele imputabile ?
- creanta AFP este reala ? este ea mare ?
- mai sunt si alti creditori ? totalul datoriilor este mare ?
- aveti in SC fonduri financiare si/sau active valorificabile pe piata care sa acopere cuantumul total al datoriilor ?
- stiti ca un lichidator, fie numit de Dvs. fie de Judecatorul sindic poate fi schimbat oricand la propunerea Comitetului creditorilor ?
- ati citit (daca nu studiat) Legea nr. 85/2006 ?
- aveti un consilier bun (practician in insolventa) ?
dar vrea sa ceara numirea unui lichidator si sa depuna actele contabile

Cereti deschiderea procedurii de insolventa si de asemenea numirea unui lichidator cunoscut de dvs.
Cererea debitorului se va judeca in 5 zile.
Dosarul deschis de Adm financiara se va conexa ulterior
Colegul are dreptate cand spune ca este posibil ca lichidatorul numit de dvs sa fie schimbat de catre comitetul creditorilor dar pana atunci mai e...