Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... problema cu un credit de consum
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

problema cu un credit de consum

Buna seara!in anul 2005 am facut rata la altex,cumparand produse electrocasnice in valoare de 2300 lei,pe o perioada de 5 ani.atunci nu am semnat niciun contract,primind doar o factura fiscala pe spatele careia sunt inscrise urmatoarele ''operatiunea de vanzare a bunurilor ce fac obiectul prezentei facturi constituie un contract deoarece vanzatorul a predat marfa si cumparatorul a aprobat pretul,dupa ce a verificat marfa''.In ziua livrarii,am mai semnat o hartie dupa care nu mi s-a inmanat nici o copie si pe care nu am avut timp sa o citesc.La ceva timp am primit prin curier un card despre care mi-au spus ca este necesar pt plata ratelor la banca(ratele le platesc la bancpost,rata fixa fiind de 67 lei/luna).Pana in luna iulie 2009 am platit rata lunar sau suma minima de plata.Cu toate acestea,in iulie,cand am verificat soldul,restul de plata era de 7600 lei.de atunci am refuzat sa mai platesc,iar acum primesc tot felul de telefoane de amenintare................as dori sa stiu dak ii pot da in judecata si ce trebuie sa fac,intrucat pana in iulie am platit suma de 5400lei,pt produse de 2300 lei,iar ei practic platesc dobanda tripla fata de costul obiectelor cumparate.Va multumesc anticipat!
faceti intai o reclamatie la OPC, si in functie de ce raspuns primiti in chemati in judecata.
si la OPC ce anume trebuie sa mentionez?
OPC-ul detine tipizate standard ,in care completati data achizitie,documente provenienta ,nemultumiri.
multumesc mult pt raspunsuri.
Buna ziua,ma scuzati ca intervin dar ma aflu intr-o situatie asemanatoare respectiv,in momentul cand am cumparat de la Altex in suma de 2800 ron in 2007 mi s-a spus ca am rata de 70 ron timp de 4 ani.Apoi primesc un card de la Euroline, tot asa semnez si nu primesc nici o copie, nu am contractul cu banca respectiva.Platesc suma minima de plata timp de 2 ani si in loc sa-mi scada din datorie imi creste.Practic am platit pana acum aproape dublul sumei contractate si in extrasul de cont imi apare o suma de plata de 3700ron.Am platit doar comisioane de administrare si de plata intarziata(daca intarzii si o zi iti ia 45 ron comision )si nu am mai vrut sa platesc.
Acum cateva zile ma suna o doamna de la banca respectiva si imi spune de o oferta:sa-mi anuleze cardul de credit si sa semnez alt contract care mi-l trimite prin curier sa-l semnez si sa le inapoiez toate copiile, prin care cardul de credit se transforma in credit, astfel as mai avea de platit 50 si ceva de luni a cate 100ron pe luna ca sa scap de datorie.
Mi se pare o prosteala pe fata, chiar nu se poate face nimic?
La OPC cu ce sa ma duc? nu am nici contract si nici toate chitantele? doar extrasul de cont si factura de la Altex.
Daca nu mai platesc nimic pt ca consider ca mi-am achitat datoria mea chiar dublu, ce se intampla?
Va multumesc!