Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Invalidare titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Invalidare titlu proprietate

În anul 1994, în conformitate cu prevederilor L. 18/1991, pe baza actelor doveditoare (registru agricol) s-a emis pe numele socrului meu Titlu de proprietate prin care primeşte în proprietate suprafaţa totală de 0,9 ha prin reconstituirea dreptului de proprietate. Din această suprafaţă, tata-socru înstrăinează o parte, cu act de vînzare-cumpărare prin notariat. În anul 2004 tata-socru decedează; moştenirea nefiind dezbătută. Ulterior, Primăria comunei face cunoscut familiei precum că titularul, printr-o Cerere adresată preşedintelui comisiei locale de fond funciar, trebuie să solicite reconstituirea dreptului de proprietate pe aceeaşi suprafaţă - 0.9 ha - de data aceasta în conformitate cu prevederile L. 247/2005, întru-cât Titlul nu mai este valabil deoarece nu a fost validat de Comisia judeţeană. Ca urmare a acestui viciu de procedură,Titlul urmează să fie anulat pe cale judecătorească. Apelez pe această cale la competenţa d-voastră adresându-vă cu tot respectul întrebarea: Nu există o cale mai simplă de corectare a acestui viciu de procedură? Care ar fi aceasta? Vă mullţumesc mult de tot!
Desi sunt multe necunoscute in povestea dvs, nu pot decat sa presupun ca in anul 1995, la revalidarea Anexelor legii 18/1991, s-a descoperit ceva in neregula cu cererea socrului dvs.; ca urmare, comisia locala a propus comisiei judetene invalidarea dreptului de proprietate, comisia judeteana pronuntand hotarare in acest sens (indiferent ce va spune primaria, aceasta a fost procedura). Nu exista o alta situatie in care comisia judeteana sa trebuiasca sa valideze titlul de proprietate, intrucat chiar aceasta comisie l-a emis, impreuna cu OCPI-ul. In 1995, impreuna cu propunerile de invalidare, se inainta comisiei judetene si motivatia: cereti aceasta explicatie comisiei locale si, in functie de raspunsul lor vedeti ce aveti de facut.... Oricum, la vremea respectiva socrul dvs. trebuia sa fie instiintat de motivele invalidarii, intrucat avea dreptul legal sa faca contestatie, atat la propunerea comisiei locale, cat si la decizia comisiei judetene.