Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie autovehicul din Romania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie autovehicul din Romania

Buna ziua,

Cred ca sunt printre putinele persoane care cumpara o masina din Romania cu scopul de a o inregistra intr-o alta tara Europeana.

Am aflat curand ca daca masina este noua va trebui sa platesc TVA in tara in care o voi inregistra.

Cu alte cuvinte voi plati TVA de 2 ori, stiti care e procedura de a recupera TVA din Romania ca persoana fizica?

Optionea 2 e sa o inmatriculez in Romania si dupa 6 luni sa o inmatriculez in afara.

Multumesc anticipat !
george-neagu, moderator
Salut,

Cam slabut, ma asteptam macar la o opinie, dar revin cu o noua intrebare, daca totusi platesc TVA cum si unde sa fac cererea pentru rambursare?

Am gasit legea in vigoare, dar e cineva care ar putea sa-mi zica cum sa o folosesc?

Legea: [ link extern ]

Articol: [ link extern ]

Multumesc,

Ciprian
Ciprian2018, utilizator