avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie autovehicul din Romania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie autovehicul din Romania

Buna ziua,

Cred ca sunt printre putinele persoane care cumpara o masina din Romania cu scopul de a o inregistra intr-o alta tara Europeana.

Am aflat curand ca daca masina este noua va trebui sa platesc TVA in tara in care o voi inregistra.

Cu alte cuvinte voi plati TVA de 2 ori, stiti care e procedura de a recupera TVA din Romania ca persoana fizica?

Optionea 2 e sa o inmatriculez in Romania si dupa 6 luni sa o inmatriculez in afara.

Multumesc anticipat !
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ciprian2018 , utilizator 13:09, 8 Mai 2018
Salut,

Cam slabut, ma asteptam macar la o opinie, dar revin cu o noua intrebare, daca totusi platesc TVA cum si unde sa fac cererea pentru rambursare?

Am gasit legea in vigoare, dar e cineva care ar putea sa-mi zica cum sa o folosesc?

Legea: [ link extern ]

Articol: [ link extern ]

Multumesc,

Ciprian
Ultima modificare: Marți, 8 Mai 2018
Ciprian2018, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aducerea in instanta dealer auto Ciprian2018 Ciprian2018 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii, eu am cumparat o masina din Romania si am inmatriculat-0 in alta tara, unde am fost obligat sa platesc ... (vezi toată discuția)
Plata tva - achizitie masina din germania pe firma platitoare de tva Airscape Airscape Buna ziua, Vreau sa achizitionez o masina SH din Germania, pe firma (mea) platitoare de TVA, la pretul netto (fara TVA-ul nemtesc). Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva platit in doua state ue (romania, italia) GEORGIANAION GEORGIANAION Buna ziua, In calitate de PF am achizitionat in mai 2011 o masina noua de la Porsche Romania, platind TVA-ul aferent (24%), am inmatriculat-o in Romania, dupa ... (vezi toată discuția)