Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

Buna seara,la vanzarea intre asociati a unui procent de parti sociale care este valoarea impozitului care trebuie platit catre stat a persoanei care vinde?Multumesc
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Dacă părțile sociale vor fi vândute la valoarea lor nominală (prevăzută în actul constitutiv), nu se va plăti nici un impozit.

Veți plăti un impozit de 16% din câștig, adică pe diferența dintre valoarea nominală și valoarea de vânzare (presupunând că veți negocia și veți vinde la o valoare mai mare decât cea nominală).

Mai multe informații puteți găsi aici: [ link extern ]
[ JuristFirme.ro ]

Succes!