Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CASI Ajutoare sociale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CASI Ajutoare sociale

Buna ziua,
am o intrebare: se plateste contributia individuala de asigurari sociale si cota de accdente de munca si boli profesionale pentru ajutoarele sociale, cele care se incadreaza in cota de 2% deductibila fiscal? Sunt aceste venituri incluse in venitul brut realizat lunar?

Multumesc
Ajutoarele acordate din fondul social nu au regim de tratatre ca benit salarial, deci nu sunt incluse in venitul brut si nu se paltesc contributii salariale la ele (nefiind acordate din fondul de salarii)