Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am închiriat un spațiu comercial unei firme și aș ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am închiriat un spațiu comercial unei firme și aș vrea să măresc chiria,

Buna ziua! Detin un spatiu comercial pe care l am inchiriat in urma cu 4 ani, cu contract, pe o perioada de 10 ani. In prezent este restaurant. Ideea este ca as vrea sa maresc chiria, insa in contract nu e prevazuta nicio clauza conform careia as putea face asta. Relatia cu chiriasul nu mai este la fel ca la inceput, asa ca nu ne am putea intelege omeneste. In momentul inchirierii am specificat in contract ca durata va fi de 10 ani doar cu conditia ca ei sa construiasca si terasa. Lucru care nu s a intamplat nici pana acum. As vrea sa stiu daca exista o forma legala de a mari chiria sau de a intrerupe contractul fara sa ies in pierdere. I am pus in vedere aceste doua situatii, insa a spus ca nu am castig de cauza, deoarece el are un contract, iar legea este de partea lui.
O zi buna!
george-neagu, moderator
Din păcate, în calitate de locator, normele civile nu vă permit să denunțați unilateral contractul, decât pentru nevoi locative, iar în speța expusă nu are incidență o atare împrejurare.
Prin urmare, puteți solicita rezilierea contractului în instanță, dovedind că nu și-a îndeplinit obligația de a construi terasa amintită, eventual nici alte obligații.