Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna seara.In urma cu cativa ani tatal meu a decedat. Mama fiind inca in viata doreste sa-mi lase partea care i se cuvine ei ....mie.In ce conditii se poate face acest lucru ...tinand cont de faptul ca...nu a fost dezbatuta si stabilita succesiunea...(mai avand frati care sunt plecati in afara....) Ce pasi ...procedura trebuie de urmat.Mentionez...ca nu se doreste (din partea fratilor) dezbaterea succesiunii.
Buna seara,
Daca se inteleg mostenitorii se prezinta la notar, daca nu se inteleg mama ii va chema pe fratii ei in instanta pentru dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune.
Va sfatuiesc sa consultati un avocat caruia sa-i prezentati TOATE actele.