Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparație fațada bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparație fațada bloc

Buna ziua. ma confrunt cu o problema legata de reparatia fatadei blocului in dreptul apartamentului meu. Am adus la cunostinta asociatiei de proprietari problema si mi s-a comunicat ca este de datoria mea ca si locatar sa repar pentru ca au constatat ei ca de fapt, grinda si fatada s-au deteriorat dupa ce proprietarul anterior a schimbat termopanele. Tin sa precizez ca in aceeasi situatie mai sunt si alte cateva aparatmente. Cum pot proceda in acest caz pentru ca nu mi se pare normal ca eu sa achit toata suma cand se vede ca fatada blocului este degradata (motiv pentru care s-a accentuat si din cauza infiltratiilor de apa) sI clar ca nu este vina mea ca si locatar.
Este problema delicata
Legal exteriorul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna responsabil pentru intretinerea si reparatia acesteia fiind exclusiv asociatia de proprietari
In cazul in care proprietarii desfasoare actiuni in urma carora se aduc prejudicii la partea comuna ,responsabilitatea remedirui intra in sarcina proprietarului
In cazul dv fiind vorba despre interventia vanzatorului,pentru solutionare se impune sa discutati cu presedintele de asociatie de proprietari
Daca exista mai multe deficiente la fatada imobilului pentru asigurarea calitatii executiei se impune executarea unei singure interventii de catre asociatia de proprietari