avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a contributiei de asigurari sociale

Am vazut ca la calc. puncajului lunar se ia cand venitul salarial brut cand venitul lunar asigurat (baza de calcul a contrib. de asig. soc.).Art 96 din lg. 263/2010 spune ca punctajul lunar se calc. prin raportare castig. salarial brut/solda bruta sau,"dupa caz"a venitului lunar asigurat care a constituit baza de calc.a contrib. de asig. soc. la castigul salarial mediu brut din luna respectiva. Ce inseamna acest "dupa caz" ?
Cel mai recent răspuns: badeadan , utilizator 11:03, 23 Iulie 2018
Multumesc ! Si atunci e corect ca pentru anul 2001 casa de pensii Giurgiu a impartit la salariul mediu brut ,venitul asigurat si nu total brut realizat ? (eu sunt asigurat cu art 6,alin. 1, pct. I, lit.a) Similar si in anul 2002,mai ales ca in fluturasul de salarii este mentionat clar : baza de asig. soc. este egala cu total brut. Idem si in 2003 ,unde pe fluturasul din luna 09/2003 apare mentionat chiar de doua ori (asa a fost tiparit fluturasul) ca baza de asig soc. este egala cu total brut Casa de pensii Giurgiu a calculat punctul lunar cum am aratat, a trimis documentele la Bucuresti ,iar casa de pensii a mun. Bucuresti a trecut in coloanele de calcul salariul brut cum era normal, dar nu a mai facut impartirile la salariul mediu brut lunar ci a trecut valorile punctelor lunare cele calculate de casa de pensii Giurgiu (care sunt mai mici ).Poate nu sunt f explicit,dar cred ca ati inteles. Imi pare rau ca nu stiu unde sa va trimit la o adresa de e-mail copii dupa situatii ca sa vedeti cu ochii dvs. Multumesc
Multumesc ! Si atunci e corect ca pentru anul 2001 casa de pensii Giurgiu a impartit la salariul mediu brut ,venitul asigurat si nu total brut realizat ? (eu sunt asigurat cu art 6,alin. 1, pct. I, lit.a) Similar si in anul 2002,mai ales ca in fluturasul de salarii este mentionat clar : baza de asig. soc. este egala cu total brut. Idem si in 2003 ,unde pe fluturasul din luna 09/2003 apare mentionat chiar de doua ori (asa a fost tiparit fluturasul) ca baza de asig soc. este egala cu total brut Casa de pensii Giurgiu a calculat punctul lunar cum am aratat, a trimis documentele la Bucuresti ,iar casa de pensii a mun. Bucuresti a trecut in coloanele de calcul salariul brut cum era normal, dar nu a mai facut impartirile la salariul mediu brut lunar ci a trecut valorile punctelor lunare cele calculate de casa de pensii Giurgiu (care sunt mai mici ).Poate nu sunt f explicit,dar cred ca ati inteles. Imi pare rau ca nu stiu unde sa va trimit la o adresa de e-mail copii dupa situatii ca sa vedeti cu ochii dvs. Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Postati date concrete.
Cat la cat s-a raportat si ce credeti ca s-a gresit.
Raspunsul este util,dar nu stiu cum se posteaza formularele pe care le am
In Forum nu se mai pot posta documente.

Alte discuții în legătură

In anul 2010 salariile bugetarilor au fost diminuate cu 25%, care este salariul brut utilizat la calcularea pensiei? raduc1 raduc1 Revin la solicitarea din 21.02.2012. In anul 2010 salariile buetarilor au fost diminuate cu25%Care este salariul brut folosit calcularea punctului de pensie ... (vezi toată discuția)
Formula punct pensie stagiu lunar Sori19 Sori19 Rog formula calcul punct pensie stagiu lunar. Caz concret in anul2018 luna05. VENIT TOTAL=CONDITII NORMALE=5165, SALAR MEDIU BRUT=4494, ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ContSters377479 ContSters377479 buna dimineața. la un salariu brut de 3200lei si vechime 36ani cat va fi pensia anticipată (vezi toată discuția)