Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii ; punctajul lunar ; baza de calcul a contributiei de asigurari sociale

Am vazut ca la calc. puncajului lunar se ia cand venitul salarial brut cand venitul lunar asigurat (baza de calcul a contrib. de asig. soc.).Art 96 din lg. 263/2010 spune ca punctajul lunar se calc. prin raportare castig. salarial brut/solda bruta sau,"dupa caz"a venitului lunar asigurat care a constituit baza de calc.a contrib. de asig. soc. la castigul salarial mediu brut din luna respectiva. Ce inseamna acest "dupa caz" ?
Multumesc ! Si atunci e corect ca pentru anul 2001 casa de pensii Giurgiu a impartit la salariul mediu brut ,venitul asigurat si nu total brut realizat ? (eu sunt asigurat cu art 6,alin. 1, pct. I, lit.a) Similar si in anul 2002,mai ales ca in fluturasul de salarii este mentionat clar : baza de asig. soc. este egala cu total brut. Idem si in 2003 ,unde pe fluturasul din luna 09/2003 apare mentionat chiar de doua ori (asa a fost tiparit fluturasul) ca baza de asig soc. este egala cu total brut Casa de pensii Giurgiu a calculat punctul lunar cum am aratat, a trimis documentele la Bucuresti ,iar casa de pensii a mun. Bucuresti a trecut in coloanele de calcul salariul brut cum era normal, dar nu a mai facut impartirile la salariul mediu brut lunar ci a trecut valorile punctelor lunare cele calculate de casa de pensii Giurgiu (care sunt mai mici ).Poate nu sunt f explicit,dar cred ca ati inteles. Imi pare rau ca nu stiu unde sa va trimit la o adresa de e-mail copii dupa situatii ca sa vedeti cu ochii dvs. Multumesc
Postati date concrete.
Cat la cat s-a raportat si ce credeti ca s-a gresit.
Raspunsul este util,dar nu stiu cum se posteaza formularele pe care le am
In Forum nu se mai pot posta documente.