Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de incetare a CIM in loc de semnatura scrie la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de incetare a CIM in loc de semnatura scrie la cerere

am primit astazi dupa lungi insistente pe mail decizia de incetare a cim, dar in loc de semnatura mea ca am luat la cunostinta scrie LA CECERE. ESTE CORECT?
iulianmihu, utilizator
1. In litigiile de munca sarcina probei o are angajatorul asa ca o sa vedeti cu ce cerere a dvs. vine in instanta si atunci o sa spuneti ca este un fals.
2. Un coleg avocat va poate da lamuriri cum sa procedati cu falsul.
Oricum inregistrarea la ITM este cel putin suspecta ..... dar am vazut gafe si mai mari.

Este posibil ca decizia sa fi fost modificata dupa inregistrarea la ITM, caz in care vorbim de fals in inscrisuri oficiale (caz penal).

Inteleg totusi ca este vb de o decizie de incetare cim prin demisie, dar tot nu am inteles unde scrie "La cerere".

Sau in loc sa fie o decizie prin "demisie", v-a fost prezentata una "la cerere"?

In acest caz nu vad unde este supararea. In acest fel angajatorul nu face altceva decat sa renunte la dreptul lui de a va cere sa respectati perioada de preaviz. Sau e vorba de orgoliul dumneavoastra ...."am demisionat, nu am cazut la intelegere cu ei".

Scuze daca gresesc.
Demisia eu am scris-o intr-un anumit fel, este scrisa la calculator, acum este modificata adica taiat cu pixul si scris deasupra ceea ce a convenit angajatorului. Pe decizia de incetare, in josul pagini este un loc unde scrie"AM LUAT LA CUNOSTINTA SI SEMNATURA" in loc de semnatura mea scrie "LE CERERE". Eu nu am luat la cunostinta decizia de incetare, aceasta fiind cu data de 21.09, nu am primit-o decat astazi prin mail dupa lungi insistente. Cam asa sta situatia.