Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

fara permis

Buna ziua,
o sa incerc sa explic pe scurt ceea ce s-a intamplat:
Acum 2 zile un prieten care nu are 18 ani(inca, dar poseda permis categoria A1, motocicleta) a condus masina pe o strada. Un vecin l-a vazut si l-a amenintat ca suna la politie si le spune ca merge fara permis cat. B. Se poate sa pateasca ceva atat timp cat nu l-a prins politia? Momentan s-a potolit si nu mai circula.
Multumesc.
Poate vecinul l-a amenintat , si atat .
Sfatul meu e sa adopte alta pozitie pe viitor , aceea de a intelege ca un accident poate avea loc foarte usor pe drumurile publice , cu precadere cand exista si o premisa ca aceasta , a lipsei permisului de conducere.
Poate fi cercetat , si poate fi sanctionat pentru savarsirea infractiunii de conducere fara permis .L-a mai vazut si altcineva?
In ce relatii va afati , totusi , cu acest vecin? O varianta care va poate ajuta e aceea de a discuta parintii baiatului cu acesta, inainte de a face vreun demers la politie.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Buna seara!
Având în vedere că, deocamdată, nu a fost surprins de vreun echipaj al SPR, nu poate fi tras la răspundere, dar pe viitor este posibil ca la vreo sesizare și cu largul concurs al unei persoane care l-a observat că circula pe strada conducând un autovehicul, să i se întocmească dosar penal.
Totuși, atât pentru prietenul dvs. cât și pentru dvs. e valabil următorul mesaj: :O nu conduceți fără să dețineți permis de conducere aceasta este o infracțiune și se pedepsește, mai mult consider că puneți în pericol și viața altor participanți la trafic, dar și a pietonilor. Așadar, keep watch !
Multumesc.
Oricum s-a potolit.
Daca poseda permis subcategoria A1 primeste amenda penala sau dosar?
Daca are A1 inseamna ca stie regulile de circulatie... De vazut nu l-a mai vazut nimeni. Oricum persoana care a amenintat ca suna la politie(o femeie singura de 50-60 de ani) care din cate am inteles are probleme psihice. Poate fi folosit acest fapt in apararea lui?
alinionita, utilizator
E savarsita o infractiune ,sanctionata cu pedeapsa inchisorii.Asadar , conduceti in conformitate cu actele pe care le detineti, pentru a nu exista consecinte ulterioare in detrimentul dumneavoastra.
Multumesc.