Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiile angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiile angajatorului

Daca un angajator angajeaza o persoana peste 45 de ani ce beneficii are angajatorul?
Buna seara.Daca firmele angajeaza someri cu varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale, societatile sunt scutite pe o perioada de un an de la plata contributiei la bugetul asigurarilor pentru somaj si beneficiaza pe aceeasi perioada de o suma lunara pentru fiecare angajat, egala cu valoarea indicatorului social in vigoare. In schimb, pentru beneficiile acordate, antreprenorii trebuie sa mentina angajatii minim doi ani in companie.
daca aceasta persoana este angajata din somaj (adica este somer), firma poate incheia o conventie pentru subventie cu AJOFM in urma careia beneficiaza de o anumita suma, dar angajatorul se obliga sa mentina raporturile de munca timp de 2 ani. Castigul e urmatorul: angajatorul nu plateste contributia sa pentru somaj pentru persoana respectiva si beneficiaza de o suma fixa, egala cu un indicator social care e in prezent de 500 de ron