Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM nedeterminata. O ADEVARATA PROVOCARE!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM nedeterminata. O ADEVARATA PROVOCARE!!!

Fratilor,
Va pun spre dezbatere o situatie extrem de dificila.

[ link extern ]

Am un CIM pe perioada nedeterminata si m-au sutat afara fara preaviz, etc.Motivul? Am functionat la Universitatea de Vest din Tm, Catedra de Teologie. Orice Catedra se supune legilor universitare. Noi avem si un protocol incheiat intre BOR si Minist. Educatiei. Pe motivul ca m-am opus (chipurile) la titularizarea unui preot (Vasile Muntean), acesta ma calomneaza la Patriarhie. Primesc sesizarea il deferesc justitiei. In luna februarie incepe procesul. Anunt mitropolia prin 3 adrese oficiale. Nu primesc decat incurajari. Ajung in luna septembrie si mi se cere imperativ ca "in virtutea faptului ca esti preot, conform Legiuirilor BOR, art 50 prin care orice cleric nu are voie sa compare in fata instantei fara aprobarea episcopului, iti cer sa retragi chemarea in judecata". Eu pt ca m-a facut cu apa si otet la patriarhie si fara ca mitropolia sa ii faca ceva reclamagiului, sa probeze ceea ce a spus, NU am retras chemarea in judecata. Astfel m-au data afara mai intai din postul de preot, apoi de lect.univ.dr. de la Universitate si de Sef al acesteia. Ajutati-ma!!! incerc sa anexez: decizia de desfacere a contractului si protocolul...

cherciuviorel@yahoo.com

In termen de 30 de zile de la data primirii deciziei de incetare a c.i.m. aveti posibilitatea de a constesta la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliul aceasta decizie.
Punctul de plecare in rezolvarea spetei este Binecuvantarea. Trebuie mers pe cale administrativa sa dovediti ca retragerea este facuta in mod abuziv.

Ca preot, in cadrul BOR, e complicat. Va compatimesc; o spun si in calitate de teolog. Stiu cu ce va luptati.
Va trebui sa consultati dreptul canonic si sa urmati (ca procedura prealabila) caile stabilite ierarhic. Contestatiile dumneavoastra nu trebuie sa se opreasca la Mitropolia Banatului.
Dupa epuizarea acestei cai, puteti apela la justitie, daca raspunsul pe cale administrativa nu va multumeste.
Pe privat, va pot recomanda un avocat teolog, specialist pe dreptul muncii.
S/auzim de bine!
Fãnuța Lișman - Birou de mediator, Mediator
Atacati deciziile in insatnta e dreptul dvs. , ca si cetatean si nimeni nu vi-l poate ingradi.Urmati si calea administrativa cum v-a explicat colegul.
Va multumesc!
jurefani a scris:

Punctul de plecare in rezolvarea spetei este Binecuvantarea. Trebuie mers pe cale administrativa sa dovediti ca retragerea este facuta in mod abuziv.

Ca preot, in cadrul BOR, e complicat. Va compatimesc; o spun si in calitate de teolog. Stiu cu ce va luptati.
Va trebui sa consultati dreptul canonic si sa urmati (ca procedura prealabila) caile stabilite ierarhic. Contestatiile dumneavoastra nu trebuie sa se opreasca la Mitropolia Banatului.
Dupa epuizarea acestei cai, puteti apela la justitie, daca raspunsul pe cale administrativa nu va multumeste.
Pe privat, va pot recomanda un avocat teolog, specialist pe dreptul muncii.
S/auzim de bine!

Cel mai mult ma deranjeaza ca predau Dreptul canonic de 15 ani...