Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune.

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o "problema".
Povestea este urmatoarea: Bunica mea, detinea o casa, plus terenul aferent, la sat. Bunica a murit, in 2001, fiind vaduva la acea data. A avut 6 copii dintre care doi au decedat inaintea bunicii. Azi,din toti copiii bunicii mai traiesc doi frati. Terenul, plus casa, a fost tinut de o matusa , care nu a facut niciodata alte acte de mostenire. Acum matusa si unchiul meu mi-au dat toate actele de la casa si semnaturile , la notar, cum ca renunta la casa in favoarea mea.
AICI VIN INTREBARILE MELE: Pot trece casa pe numele meu doar cu actele si consimtamantul celor doi copii a bunicii, care mai sunt in viata?
Mai e nevoie si de semnaturile verisorilor (nepoti a bunicii)? E nevoie de semnaturile verisorilor alor caror parinti au decedat inainte bunicii, plus cele ale caror parinti au decedat dupa bunica? Toti verisorii sunt de acord ca eu sa detin, cu acte in regula, casa. Problema e ca majoritatea sunt plecati din tara...
radu_balas, utilizator
Buna seara,
Va trebui sa se dezbata succesiunile de pe urma bunicului si al bunicii.
La succesiune vin cei 6 copii ai lor astfel: cei in viata vin diresct si cei decedati vin prin reprezentare (in locul lor vin copiii lor sau copiii copiilor lor)
Dupa dezbaterea succesiunii, va pot dona dumneavoastra partile lor.
Luati legatura cu un notar din zona in care au avut ultimul domiciliu defunctii bunici ca sa va lamureasca.