avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Neplata pensiei alimentare , tatal este plecat in ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare , tatal este plecat in Italia

Buna ziua , cum pot recupera pensia alimentara de la fostul sot care locuieste in Italia ?
Am terminat divortul in Noiembrie 2016 , a fost stabilit cuantumul pensiei alimentare si acum nu stiu cum as putea recupera acei bani . M-am adresat unui executor judecatoresc dar am inteles ca nu poate executa o sentinta romaneasca in Italia .
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 10:55, 11 Mai 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți formula plângere penală pentru săvârșirea infracțiunii de abandon de familie, prev și ped de art 378 Cod Penal.
Varianta ce are incidență în situația dvs, este cea reglementată la alin 1, lit.c!

În acest context, fie se va speria și va plăti, fie vă puteți consitui parte civilă.
Ultima modificare: Vineri, 11 Mai 2018
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abandonul in familie Monalisa68 Monalisa68 Lucrez in Italia și nu am fost acasă de 3 ani.Platesc pensia alimentară de 5 luni .Acum m-am întors acasă iar soția nu mă primește și nu vrea să-mi ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara neplatita anelia88 anelia88 Buna ziua! Cum se procedeaza in cazul in care un parinte nu plateste de 4-5 luni pensia alimentara. Persoana respectiva a fost obligata in urma unui proces la ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara milcorina milcorina Buna seara, copilul meu are dreptul la 25% din salariul net al tatalui prin hotarearea judecatoreasca data anul trecut. Tatal nu a platit pensia alimentara ... (vezi toată discuția)