Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Neplata pensiei alimentare , tatal este plecat in ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare , tatal este plecat in Italia

Buna ziua , cum pot recupera pensia alimentara de la fostul sot care locuieste in Italia ?
Am terminat divortul in Noiembrie 2016 , a fost stabilit cuantumul pensiei alimentare si acum nu stiu cum as putea recupera acei bani . M-am adresat unui executor judecatoresc dar am inteles ca nu poate executa o sentinta romaneasca in Italia .
Multumesc anticipat
Puteți formula plângere penală pentru săvârșirea infracțiunii de abandon de familie, prev și ped de art 378 Cod Penal.
Varianta ce are incidență în situația dvs, este cea reglementată la alin 1, lit.c!

În acest context, fie se va speria și va plăti, fie vă puteți consitui parte civilă.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat