Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandonul in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandonul in familie

Lucrez in Italia și nu am fost acasă de 3 ani.Platesc pensia alimentară de 5 luni .Acum m-am întors acasă iar soția nu mă primește și nu vrea să-mi de-a actele necesare pentru buletin ,susține că nu am nici un drept deși nu ma dat la abandon . Ce pot sa fac? Mulțumesc
Buna seara, ce abandon?
Ce intelegeti prin a va da la abandon?
Atata timp cat platiti pensie alimentara ...
Cu privire la acte, de ce nu incercati un divort daca nu va intelegeti?
Pentru certificatul de casatorie puteti merge la primaria unde v-ati casatorit si sa va luati un duplicat.
Daca nu va da actele necesare o puteti da in judecata fiind vorba de ceva necesar.
Apelati la avocat ca sa ii faca o notificare de urgenta inainte de proces pentru ca poate intelege in acest fel.
Nu are legatura pensia cu actele sau cu dreptul pe care il aveti dar ea nu stie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Intr-adevar, ar fi putut formula plangere penala pentru fapta prev si ped de art 378, alin 1 lit b Cod Penal, însă nu are dreptul să vă refuze accesul în locuința comună și să nu vă dea actele!
Însă puteți obține un duplicat sau porniți cu o somație prin avocat!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat