avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau cesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau cesiune?

Buna ziua!

V-as ruga, daca se poate, sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea speta:
De curind sotul prietenei mele, a decedat.
In urma acestei casatorii, nu au rezultat copii, insa el, sotul decedat are o fiica din casatoria anterioara.
Deci mostenitori sunt sotia supravetuitoare si fiica defunctului.
Defunctul detinea in proprietate un apartament ( dobindit prin mostenire de la tatal sau-el fiind unic mostenitor) in Brasov, in care locuieste fiica, si un apartament in coproprietate cu sotia 50%-50%, in Bucuresti, unde acum locuieste sotia.
In deplina intelegere, cele 2 mostenitoare ar dori sa cedeze una in favoarea celeilalte, fiica catre sotie, dreptul sau de mostenire din cota sa de mostenire pt apartamentul din Bucuresti, iar sotia, catre fiica, cota sa de mostenire pt. apartamentul din Brasov.
Sper sa fi fost suficient de explicita.
Asadar, intrebarea este, cum credeti ca ar trebui facut acest lucru?
Care credeti ca e formula cea mai simpla si mai putin costisitoare? Donatie sau cesiune ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:13, 13 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi cesiunea înseamnă o vânzare.
Dacă nu au pretenții la vreun pret, pot sa isi doneze reciproc cotele moștenite.
Fiica ii donează sotiei cota sa din apartamentul din București, iar soția ii donează fiicei cota sa din apartamentul din Brașov, în acest fel fiecare își reintregeste dreptul de proprietate asupra imobilului respectiv
Primul pas este dezbaterea succesiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua as dorii un raspuns pentru un proces de succesiune GabrielCapita GabrielCapita In anul 2014 tatal meu vitreg a decedat mama mea biologica raminind sotia supravetuitoare;; tatal meu vitreg are o fica de la casatoria anterioara... Fica ... (vezi toată discuția)
Succesiune sot decedat fara urmasi mostenitori sotie, sora mama defunct? hacman hacman Buna ziua, Revin cu o intrebare pentru un caz de succesiune mai deosebit. O colega al carei sot a fost un deosebit de bun prieten familiei mele, a pierdut ce ... (vezi toată discuția)
Mostenire - succesiune simao simao Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o opinie pentu speta de mai jos. Ma intereseaza cum se va impartii masa succesorala a bunicii mele in conditiile in care ... (vezi toată discuția)