Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Să fac plângere penală?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Să fac plângere penală?

Bună ziua.Acum un an de zile am fost căutată la serviciu de două ori de un polițist TF,,cunoștință,,de a soțului....privind o altercație ,si unde eu si concubinul meu ...Am fost presupuși martori....inventați de poliția TF;Ca urmare am primit două citații nelegale,unde mi se cerea să mă prezint la postul TF,nu m am prezentat;Astfel mi am schimbat domiciliul,mi am luat concediu legal și concediu prenatal fiind gravidă,si apele s au liniștit,pana acum două săptămâni....când concubinul meu a fost sunat de n ori și căutat acasă,a primit si o citație...tot la fel nelegală.....amenințări cu cătușe si invitații la post ceva de genul,,că între oameni,, că altfel ,,va fi nasol".Am fost amenințați că avem Dosar Penal....si ca va fi de rău!!!!Noi dorim să facem plângere penală,ce ne sfătuiți?
Faceti plangere penala doar daca aveti dovezi. Altfel, daca mergeti la audieri, luati-va un avocat. Nu o sa mai aiba curaj sa va ameninte.

Cu stima.