Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cod COR introdus intenționat greșit în contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cod COR introdus intenționat greșit în contract

Bună dimineața! Îmi desfășor activitatea într-o instituție publică ca și personal contractual din octombrie 2017. Din nefericire am constatat ulterior susținerii examenului că funcția pe care o îndeplinesc trebuie să fie conform celor stipulate în standardul ocupațional, ce ar trebui să-și producă efectele juridice încă din anul 2012, cu studii superioare, în schimb am fost angajat pe studii medii. Denumirea funcției este corectă conform statului de funcții, în schimb, codificarea COR, pentru a putea fi încadrat cu studii medii este de la altă funcție pe care instituția noastră nu o poate deține ca urmare a unei restricții stipulată într-o ordonanță dată de guvern. Întrebarea mea este, se poate cere pe cale administrativă modificarea funcției din statului de plată, implicit a organigramei sau cum ar trebui să procedez?
Incercati pe cale administrativa sa se rectifice greseala ... in caz contrar, va puteti adresa instantei de judecata.