Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Pot sa-mi mai depun actele de somaj daca incep munca??

Eu inca nu mi-am depus actele de somaj..ma mai duc sa le depun?? Practic doar o luna am fost "libera" de contract si cei de la firma la care am lucrat ne-au dat tarziu adeverintele pentru depunere la somaj si cartea de munca.
1. Daca depuneti actele la somaj mai tarziu de 30 de zile de la data concedierii veti primi indemnizatie de somaj de la data depunerii actelol la AJOFM.
2. E bine sa va inscrieti intai la somaj si apoi sa va incheiati un alt contract de munca deoarece veti putea beneficia de 30% din indemnizatia de somaj pe toata perioada cat ar fi durat somajul.
3. Pentru asta trebuie sa incheiati un contract de munca pe eprioada nedeterminata si sa nu fi mai lucrat la acest angajator in ultimii 2 ani.