Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul punctajul lunar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul punctajul lunar

Bună ziua.
Potrivit art. 96 alin (2) din Legea pensiilor punctajul lunar se calculează prin raportarea câştigului salarial brut sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul al contribuţiei de asigurări sociale, la câştigul salarial mediu brut din luna respectivă, comunicat de Institutul Naţional de Statistică.
Pornind de la următorul exemplu ipotetic: am început activitatea în 26 octombrie 2011 cu un câştig salarial brut de 2030 de lei.
Vă rog frumos să îmi spuneţi cum se calculează punctul lunar pentru luna octombrie 2011 (care avea 4 zile lucrătoare din 21).
Vă mulţumesc.
Daca ati inceput activitatatea in 26/10 asta inseamna ca ati lucrat 6 zile din 31.
Calculul este urmatorul:
2011:2008=1,00149:31=0,03231x6=0.19386 puncte acumulate pe luna octombrie 2011
Vă mulţumesc foarte mult pentru răspunsul dat şi pentru timpul alocat.
Am văzut că aţi făcut calcul pentru 6 zile calendaristice (deci şi zilele de duminică, care erau nelucrătoare) chiar dacă lucrătoare erau doar 4 zile.
Vă rog să îmi spuneţi dacă este corect.
Vă mulţumesc încă o data.
Este calculul meu, si este logic
Din acest motiv il consider corect.
Am facut poate mii de astfel de aplicatii(calcule) si toate au fost corecte.