Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM din cauza decesului salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM din cauza decesului salariatului

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca exista vreun model pentru decizia de incetare a CIM in baza art.,56 lit.a,va multumesc
Unitatea ___________________
Sediul ______________________
C.U.I. ______________________

NOTIFICARE
PRIVIND ÎNCETAREA DE DREPT
A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCÃ
Nr. _______ din _____________

Subsemnatul (a) ___________________________________________, reprezentant legal al ______________________________________, în calitate de ________________________ , în baza dispoziţiilor statutului societăţii. Avand in vedere decesul d-lui__________, conform certificatului de deces, seria____nr.____,deces survenit in data de _________
În temeiul prevederilor art. 56, lit.(a) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii,

VÃ COMUNIC URMÃTOARELE

1. Contractul individual de muncă al d-lui (d-nei).................................................... _________________________________, înregistrat la Inspectoratul Teritorial de Muncă Bucuresti cu nr. _________/___________ ,încetează de drept la data ______________, in conformitate cu art. 56, lit.(a) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii,
2. Prezenta notificare se va comunica familiei salariatului în termen de 5 zile de la emitere şi Inspectoratului Teritorial de Muncă Bucuresti în termen de 5 zile de la perfectare. Compartimentele resurse umane şi financiar contabil vor duce la îndeplinire dispoziţiile prezentei decizii.

Director General: ________________
Semnătura _____________________
Avand in vedere Certificatul de Deces seria ...........nr. ...........al domnului ...................angajat al ..................... ......., cu contract individual de munca nr. ................pe perioada nedeterminata, in functia de ....................
Avand in vedere prevederile art. 56 lit. a) Codul Muncii – incetarea de drept a contractului individual de munca – la data decesului salariatului.
D E C I D E

Art. 1) Incepand cu data de ..............inceteaza contractul individual de munca nr. ............al domnului ....................in temeiul prevederilor art. 56 lit. a) Codul Muncii – incetarea de drept a contractului individual de munca – la data decesului salariatului
Va multumesc frumos!