Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare-cumparare contestat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare-cumparare contestat

Buna ziua. Bunicii mei au facut un act de vanzare-cumparare matusii mele. Astfel l-au exclus de la mostenire pe tatal meu. Se poate face contestatie avand in vedere ca matusa mea nu a muncit ani de zile, deci nu a avut nici un venit!!! Iar in momentul ""cumpararii"" ea traia din alocatii. Cum ar fi putut cumpara o casa fara venit? Intre timp bunicul meu a murit, dar bunica traieste. Pot contesta si sanatatea mintala?
As putea cere de la anaf ceva pentru a demonstra ca ea nu a avut venituri? Si in astfel de cazuri cum se procedeaza? Este un fel de evaziune fiscala? Ce alte motive mai pot spune pentru a dovedi ca totul este de fapt o donare/mostenire?
Multumesc
cata9416, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns. Eu sunt destul de sigura ca este o problema care tine si de ANAF. Deoarece nu a avut loc de munca multi ani si deci nu a avut venituri. Mai ales o suma atat de mare sa cumpere o casa. Ar putea fi luata casa de ANAF sau de o astfel de institutie? Sau astfel le determin sa recunoasca ca a fost de fapt mostenire/donatie si astfel sa se faca impartirea corecta?