Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract de comodat

Buna ziua , am inteles ca incepand cu data de 20 mai 2018 persoanelor carora cumpara un autoturism la mana a 2-a si in termen de 30 de zile de la intocmirea actului de vanzare cumparare nu il trec pe numele cumparatorului risca sa i se anuleze ITP-ul autovehiculului si o ameda usturatoare...! Eu folosesc un autoturism al carei proprietar este sora mea . Daca merg impreuna cu sora la notar si incheiem intre ea si mine un contract de comodat mai pot sa am probleme la controalele organelor de politie referitor la masurile ce vor fi aplicate incepand cu 20 mai....? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile care cred ca le voi primii....!
Legea din 20 mai se refera la obligatia persoanei care a cumparat masina, sa o si inmatriculeze, nu are legatura cu cine conduce masina.Din ce ati scris reiese ca nu ati cumparat de la sora masina, asa ca nu are legatura aici legea la care faceti referire