Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto italia

Buna ziua
Am cumparat din italia un autoturism si am obtinut nr rosii pt acesta,acum nu stiu ce acte trebuie sa ii trimit in italia celui de la care am cumparat pt a putea ca el sa o radieze acolo?mentionez ca toate actele au fost oprite aici in romania atunci cand mi au dat nr rosii
Buna seara,
De radiere trebuie sa se ocupe vechiul proprietar al autoturismului. Ati facut factura in momentul vanzarii-cumpararii autoturismului? Aveti atat Dvs. cat si vanzatorul o copie dupa aceasta?
Cu aceasta copie el trebuie sa mearga sa inregistreze transferul de proprietate al masinii. Gasiti detalii aici:
[ link extern ]
In situația în care am înscris mașina adusă din Italia,in România, același proprietar, plăcuțele de înmatriculare predate la poliție,cum se procedează pentru radiere?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns
As dori sa imi raspundeti si mie ,va rog frumos!Am cumparat o masina auto in Italia si dupa patru ani am inscriso in Romania, dupa ce am primit placutele cu nr romanesti mi s-a eliberat o adeverinta in care specifica cum ca certificatul de inmatriculare si placutele cu nr de it au fost retrase si distruse,intrebarea este cum pot sa radiez masina de pe Italia fara sa merg personal ,daca se poate?Va multumesc